Tělovýchovná jednota SKI Skuhrov nad Bělou navazuje nabohatou historii. V roce 1953 byla založena DSO Spartak Skuhrov s oddíly odbíjené, lyžování, ledního hokeje a ZRTV. Překrásná příroda a dobré sněhové podmínky v Orlických horách byly impulsem k ozvoji běžeckého lyžování. Lyžařským oddílem prošlo mnoho dětí, mládeže i dospělých ze Skuhrova nad Bělou i širokého okolí.

 

    

 

Nejúspěšnějšími sportovci lyžařského oddílu jsou Petr Michl, Ivana Janečková a Petra Letenská.

 

 

Petr Michl

Oblékal reprezentační kombinézu devět let. Čtrnáctkrát vyhrál mistrovství České republiky. Je pětinásobným účastníkem mistrovství světa a pod českou vlajkou absolvoval tři olympiády (Nagano (1998), Salt Lake City (2002) a Turín (2006).

 

Ivana Janečková

V republikových soutěžích získala několik titulů mistryně ČR v kategorii žactva, dorostu i dospělých a společně s Petrem Michlem se zúčastnila olympijských her v Turíně. Ivana Janečková se ještě zúčastnila olympijských her v kanadském Vancouveru (2010).

 

Petra Letenská

Je několikanásobná mistryně České republiky, zúčastnila se několika mistrovství světa.

 

V současné době má lyžařský oddíl vybudované zázemí v Deštném v Orlických horách. Přízemní dřevěné chaty slouží jako šatna, sklad materiálu a techniky. Součástí areálu jsou homologované lyžařské běžecké tratě 1, 2, 3, 4 a 5 km, které pravidelně v zimních měsících oddíl udržuje.

 

 

 V areálu v Deštném v Orlických horách pořádáme celou řadu sportovních akcí. Pravidelně začátkem ledna pořádáme závod v běhu na lyžích pro všechny věkové kategorie „Orlický pohár“. Je to lyžařský závod s nejdelší historií v regionu Orlických hor. Také „Orlický maraton“, konaný první víkend v únoru, patří již k tradičním akcím našeho oddílu. Jedná se o lyžařský dálkový běh na 20 a 40 km pro širokou lyžařskou veřejnost, kterého se účastní na 500 závodníků. Dále pořádáme lyžařské závody zařazené do Poháru Královéhradeckého kraje pro aktivní závodníky, okresní přebor pro školní mládež a závody pro různé zájmové skupiny, organizace a firmy.

Zkušenosti získané při pořádání lyžařských závodů regionálního charakteru, homologované tratě, odpovídající technické zázemí, obětaví a kvalifikovaní funkcionáři jsou dostatečnou zárukou pro Svaz lyžařů ČR, který našemu oddílu přidělil pořádání Mistrovství ČR staršího žactva v roce 2007 a v roce 2010.

V létě organizujeme ve Skuhrově nad Bělou silniční běh na 10 km „Běh údolím řeky Bělé“ a běh do vrchu na 13 km Skuhrov – Velká Deštná“, zařazený do Českého poháru v běhu do vrchu.

 

 

 

 

 

Tréninkové skupiny jsou rozděleny do čtyř druižstev

Oddíl běžeckého lyžování se věnuje dětem od 6-ti let až po dospělé. O sportovní růst se starají kvalifikovaní trenéři. Pravidelná sportovní příprava probíhá po celý rok. Za příznivých povětrnostních podmínek venku na hřišti a v lese. Při nepříznivém počasí v tělocvičně ZŠ Skuhrov nad Bělou. V zimě pak na sněhu v našem areálu v Deštném v Orlických horách.

V podzimních měsících probíhá běžecká příprava v terénu, která je doplněna o přespolní běhy. Součástí přípravy jsou různé hry, atletická průprava, základy gymnastiky, posilovací cvičení, cvičení rovnováhy. Důležitou součástí jsou také protahovací a kompezační cvičení. Pro starší pak jízda na koloběžkách a kolečkových lyžích.

V zimě probíhá lyžařský běžecký výcvik, zdokonalování základních lyžařských dovedností, jízda ze svahu, různé hry na lyžích, protahovací a kompenzační cvičení. Vyvrcholením je pak účast na závodech a soutěžích od okresních, krajských až po republikové.

V jarních měsících následuje regenerační období, turistické pochody a výlety na kolech. Protahovací a kompenzační cvičení, různé hry, gymnastika a další činnosti rozvíjející pohybovou všestrannost.

V létě probíhají soustředění na utužení fyzické kondice i kolektivu, sjíždění řek, cykloturistika, vysokohorská turistika, běh a hry v různé podobě.

Ve spolupráci s olympionikem Petrem Michlem dostal zelenou projekt „Intenzifikace činnosti sportovních tříd“ na základní škole Skuhrov nad Bělou. Na návrh Svazu lyžařů ČR a z rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR byla ZŠ Skuhrov nad Bělou od 1. září 2006 zařazena do sítě základních škol s třídami s rozšířenou výukou tělesné výchovy. Následně se sportovní třída převedla na Sportovní středisko spadající pod mateřský klub SKI Skuhrov nad Bělou, o.s. Od roku 2010 bylo při mateřském klubu SKI Skuhrov nad Bělou zřízeno také SCM (sportovní centrum mládeže).

 

Přípravka

Tréninková skupina dětí ve věku 6-9 let. Hlavní náplní je rozvíjet základní pohybové dovednosti formou her a zábavného tréninku s účelem přiblížit sport dětem a zdokonalit je ve fyzické kondici a obratnosti odpovídající jejich věku. V jarním a letním období jsou tréninky rozšířeny o výlety na kole a pěší túry. Před zimní částí přípravy se přípravka zúčastňuje podzimních lyžařských přespolních běhů. Během zimní sezóny se děti v této skupině naučí základům běžeckého lyžování (skluz, rovnováha, překonávání nerovností, zatáčení, plužení aj.).

 

 

 

 

 Tréninky probíhají ve středu a v pátek od 16 hod do 17.30 hod ve Skuhrově nad Bělou. V zimním období jsou tréninky rozšířeny o sobotu a neděli v dopoledních hodinách na oddílových tratích v Deštném v Orlických horách. Za příznivých sněhových podmínek jsou tréninky organizovány ve Skuhrově nad Bělou.

Pro tuto tréninkovou skupinu jsou v době letních školních prázdnin pořádána dvě týdenní soustředění.

 

Žactvo

Skupina dětí od 10-ti do 13-ti let. Tréninky této skupiny jsou zaměřené na zvyšování fyzické a vytrvalostní zátěže. Tréninky jsou doplněny jízdou na kole, jízdou na koloběžkách, kolečkových bruslích a různými hrami. Během zimní sezóny jsou tréninky zaměřeny na výuku lyžařské techniky (klasika a skate). Závodníci této kategorie se zúčastňují pohárových krajských a republikových závodů.

  

 

 

Tréninky probíhají ve středu a v pátek od 16 hod do 18 hod ve Skuhrově nad Bělou. V zimním období jsou tréninky rozšířeny o sobotu a neděli na oddílových tratích v Deštném v Orlických horách. Za příznivých sněhových podmínek jsou tréninky organizovány ve Skuhrově nad Bělou. Pro tuto tréninkovou skupinu jsou v době letních prázdnin pořádána dvě týdenní soustředění. Na začátku zimy jsou doplněná o týdenní soustředění na prvním sněhu.

 

Dorost a dospělí

Skupina navazuje na žákovské kategorie a sdružuje v sobě závodníky kategorie dorostu, juniorů a dospělích. V této skupině je trénink zaměřen na běžecké lyžování obou stylů. Důraz je soustředěn na zvyšování fyzické a vytrvalostní kondice a na výuku správné techniky. Pro zdokonalení techniky se v letních a podzimních měsících využívají  kolečkové lyže, jízda na koloběžce, imitační cvičení a různé speciální posilovací cvičení.

 

 

 

Kontakt

Máte-li zájem stát se lyžařem běžcem, být našim členem nebo přihlásit své ratolesti, prosím kontaktujte nás přímo v době tréninku, telefonicky a nebo na e-mailu. Rádi Vám poskytneme potřebné informace a odpovíme na Vaše otázky.

Těšíme se na Vaší účast !

 

 

© 2014 SKI Skuhrov